Projekat Nukleus nastao je kao nastavak eksperimenta u kome se istražuju principi građenja drugih vrsta graditelja u prirodi u okviru projekta “Building together – Gradimo zajedno“.
Ovog puta želja nam je bila da u proces građenja imamo direktniji uvid i da omogućimo i drugima da učestvuju u eksperimentu. Pozicioniranjem kamere i senzora unutar košnice koristimo vizelne i numeričke podatke kako bismo postali prisniji i bliskiji sa pčelama. Dovodimo se u vezu sa njima ekstrapolacijom podataka i sintetičkim pristupom. Aasocijativnim sposobnostima našeg uma dovodimo sebe do boljeg razumevanja, pokušavamo da osetimo uslove, da uporedimo životne sredine i percepciju prostora. Cilj nam je da vidimo na koji način pčele, kao visokorganizovani socijalni organizmi, koriste prostor, kako ga menjaju, prilagođavaju i regulišu. U tom procesu možemo da vidimo stalno titranje prostora između organizama i životne sredine, da osetimo pomeranje nestalne i tanke granice u oba pravca, da iskusimo napore održavanja ravnoteže, borbu i prisnost, napetost i harmoniju drevnih filogenetskih odnosa.
Struktura predstavlja “građevinu” nalik na ljudsku koja je modifikovana kako bi je naselile pčele i dovršile gradnju na strukturi. Konstrukciju „građevine“ čine čelične žice obložene voskom i na taj način je struktura prilagođena pčelama.
Struktura se nalazi u košnici specijalnog dizajna koja prati njenu formu. Košnica je opremljena tehnologijom koja omogućava praćenje dešavanja unutar košnice:
Kamera (Raspberry Pi NOIR camera) je pozicionirana sa donje strane košnice tako da snima unutrašnjost strukture.
Raspberry Pi 1 na koji je povezana kamera Pi NOIR beleži fotografije na svakih 15 minuta. Na taj način možemo pratiti napredak u dograđivanju strukture i aktivnosi unutar košnice.
Senzori (dva senzora za temperaturu i vlažnost vazduha i sensor za pritisak – DHT22 i Arduino senzor za pritisak i temperaturu) mere vrednosti temperature, vlažnosti vazduha i atmosferskog pritiska.
Raspberry Pi 2 na koji su povezani senzori za temperaturu i vlažnosti vazduha – jedan unutar i jedan izvan košnice – i senzor za merenje atmosferskog pritiska. Senzori su pozicionirani unutar košnice i izvan košnice da bismo mogli da pratimo razlike u vrednostima. Na taj način pratimo kako pčele regulišu unutrašnje uslove.
Svi podaci – video prikaz dešavanja unutar košnice i očitane vrednosti u vidu grafika – mogu se pratiti u svakom trenutku na ovom sajtu. Pratite uživo dešavanja u košnici. Preuzmite podatke očitavanja senzora ovde.